انواع سپتیک تانک

طراحی و اندازه سیستم سپتیک می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، از داخل محله شما تا سراسر کشور، به دلیل ترکیبی از عوامل. این عوامل شامل اندازه خانوار، نوع خاک، شیب سایت، اندازه زمین، نزدیکی به آب های حساس، شرایط آب و هوایی یا حتی مقررات محلی است. در زیر ده مورد از رایج ترین انواع سیستم های سپتیک مورد استفاده آورده شده است. این فهرست اصلا جامع نیست؛ انواع دیگری از سیستم های سپتیک وجود دارد.

سپتیک تانک

مخزن دفن شده و ضد آب که برای دریافت و تصفیه جزئی فاضلاب بهداشتی خانگی طراحی و ساخته شده است. جامدات سنگین در پایین مخزن می نشینند در حالی که گریس ها و مواد جامد سبک تر به سمت بالا شناور می شوند. مواد جامد در مخزن باقی می مانند در حالی که فاضلاب برای تصفیه و پراکندگی بیشتر به زهکش تخلیه می شود.

انواع سیستم سپتیک تانک کدام ها هستند؟

سیستم متعارف

یک سیستم تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز متشکل از یک مخزن سپتیک و یک ترانشه یا سیستم نفوذ فاضلاب زیرسطحی (فیلد تخلیه). یک سیستم سپتیک معمولی معمولاً در یک خانه تک خانواده یا یک کسب و کار کوچک نصب می شود.

زهکشی شن/سنگ طرحی است که برای دهه ها وجود داشته است. این نام به ساخت میدان زهکشی اشاره دارد. با این طراحی، پساب از سپتیک تانک به یک ترانشه کم عمق زیرزمینی از سنگ یا شن لوله می شود. سپس یک ژئوفبریک یا مواد مشابه در بالای ترانشه قرار می گیرد تا ماسه، خاک و سایر آلاینده ها وارد سنگ تمیز نشوند.

پساب از طریق سنگ فیلتر می شود و پس از رسیدن به خاک زیر سنگر شن/سنگ توسط میکروب ها تصفیه می شود.

سیستم های شن/سنگ از نظر ردپای کلی نسبتاً بزرگ هستند و ممکن است برای همه مکان ها یا شرایط مسکونی مناسب نباشند.

سیستم متعارف

سیستم اتاق

مزارع زهکشی بدون شن بیش از 30 سال است که به طور گسترده در بسیاری از ایالت ها مورد استفاده قرار گرفته اند و به یک فناوری معمولی تبدیل شده اند که جایگزین سیستم های شن شده است. آنها اشکال مختلفی دارند، از جمله محفظه های ته باز، لوله های پیچیده شده با پارچه، و مواد مصنوعی مانند رسانه های پلی استایرن منبسط شده. سیستم های بدون شن را می توان با مواد بازیافتی تولید کرد و باعث صرفه جویی قابل توجهی در ردپای کربن می شود.

نحوه اجرای چربی گیر بتنی
خواندن

نمونه ای از سیستم بدون شن، سیستم اتاقک است. سیستم محفظه به عنوان طرحی جایگزین برای سیستم شن/سنگ عمل می کند. مزیت اصلی سیستم محفظه افزایش سهولت تحویل و ساخت است. آنها همچنین برای مناطقی با سطح آب زیرزمینی بالا، که در آن حجم نفوذ به سیستم سپتیک متغیر است ، در مناطقی که شن کمیاب است  استفاده میشود.

این نوع سیستم از یک سری اتاقک متصل تشکیل شده است. اطراف و بالای اتاقک ها پر از خاک است. لوله ها فاضلاب را از سپتیک تانک به اتاقک ها منتقل می کنند. در محفظه ها، فاضلاب با خاک تماس پیدا می کند. میکروب های روی یا نزدیک خاک پساب را تصفیه می کنند.

سیستم اتاقسیستم توزیع قطره ای

سیستم توزیع قطره ای نوعی پراکندگی پساب است که می تواند در بسیاری از انواع زهکش ها استفاده شود. مزیت اصلی سیستم توزیع قطره ای این است که به تپه بزرگ خاک نیاز نیست زیرا قطره های جانبی در 6 تا 12 اینچ بالای خاک قرار می گیرند. نقطه ضعف سیستم توزیع قطره ای این است که به یک مخزن دوز بزرگ بعد از سپتیک تانک نیاز دارد تا بتواند دوز زمان بندی شده فاضلاب را به منطقه جذب قطره در خود جای دهد. اجزای اضافی، مانند نیروی الکتریکی، برای این سیستم ضروری است که نیاز به هزینه اضافی و افزایش تعمیر و نگهداری دارد.

سیستم توزیع قطره ایواحد تصفیه هوازی

واحدهای تصفیه هوازی (ATUs) از بسیاری از فرآیندهای مشابه یک کارخانه فاضلاب شهری استفاده می کنند، اما در مقیاس کوچکتر. یک سیستم هوازی اکسیژن را به مخزن تصفیه تزریق می کند. اکسیژن اضافی فعالیت طبیعی باکتری را در سیستم افزایش می دهد و سپس تصفیه اضافی برای مواد مغذی موجود در پساب فراهم می کند. برخی از سیستم های هوازی نیز ممکن است دارای یک مخزن پیش تصفیه و یک مخزن تصفیه نهایی شامل ضدعفونی برای کاهش بیشتر سطوح پاتوژن باشند.

منهول و اهمیت آن در شبکه فاضلاب
خواندن

مزایای این سیستم این است که می توان از آن در خانه هایی با زمین های کوچکتر، شرایط خاک نامناسب، در مناطقی که سطح ایستابی بیش از حد بالا است و یا برای خانه های نزدیک به آب های سطحی حساس به آلودگی توسط مواد مغذی موجود در پساب فاضلاب استفاده کرد. برای ATUها باید انتظار تعمیر و نگهداری منظم در طول عمر را داشت.

واحد تصفیه هوازی

سیستم های تپه

سیستم های تپه در مناطقی با عمق کم خاک، آب های زیرزمینی زیاد یا سنگ بستر کم عمق گزینه ای هستند. تپه شنی ساخته شده حاوی یک ترانشه زهکشی است. پساب از مخزن سپتیک به یک محفظه پمپ جریان می یابد و در آنجا با دوزهای تعیین شده به تپه پمپ می شود. تصفیه پساب زمانی اتفاق می افتد که به ترانشه تخلیه می شود و از طریق شن و ماسه فیلتر می شود و سپس در خاک بومی پراکنده می شود.

در حالی که سیستم های تپه می توانند راه حل خوبی برای شرایط خاص خاک باشند، اما به مقدار قابل توجهی فضا و نگهداری دوره ای نیاز دارند.

سیستم های تپه

سیستم فیلتر شنی چرخشی

سیستم های فیلتر شنی را می توان در بالا یا زیر زمین ساخت. پساب از سپتیک تانک به محفظه پمپ جریان می یابد. سپس به فیلتر شنی پمپ می شود. فیلتر شنی اغلب با روکش PVC یا یک جعبه بتنی پر از مواد شنی است. پساب تحت فشار کم از طریق لوله های بالای فیلتر پمپ می شود. پساب از لوله ها خارج می شود و همانطور که از طریق ماسه فیلتر می شود، تصفیه می شود. سپس فاضلاب تصفیه شده به زهکش تخلیه می شود.

فیلترهای شنی سطح بالایی از تصفیه مواد مغذی را ارائه می‌کنند و برای مکان‌هایی با سطح آب بالا یا نزدیک به توده‌های آبی خوب هستند، اما گران‌تر از سیستم‌های سپتیک معمولی هستند.

6 نشان مربوط به زمان تخلیه سپتیک تانک
خواندن

سیستم فیلتر شنی چرخشی

سیستم تبخیر و تعرق

سیستم های تبخیر و تعرق دارای زهکش های منحصر به فرد هستند. پایه زهکشی سیستم تبخیر و تعرق با مواد ضد آب پوشیده شده است. پس از ورود پساب به زهکشی، در هوا تبخیر می شود. برخلاف دیگر طرح‌های سیستم سپتیک، پساب هرگز به خاک فیلتر نمی‌شود و هرگز به آب‌های زیرزمینی نمی‌رسد.

سیستم های تبخیر و تعرق فقط در شرایط محیطی خاص مفید هستند. آب و هوا باید خشک و دارای گرما و نور خورشید کافی باشد. این سیستم ها در خاک کم عمق به خوبی کار می کنند. با این حال، اگر باران یا برف بیش از حد ببارد، در معرض خطر شکست قرار دارند.

سیستم تبخیر و تعرقسیستم تالاب ساخته شده

یک تالاب ساخته شده از فرآیندهای تصفیه ای که در تالاب های طبیعی رخ می دهد تقلید می کند. فاضلاب از سپتیک تانک جاری شده و وارد سلول تالاب می شود. سپس فاضلاب از محیط عبور می کند و توسط میکروب ها، گیاهان و سایر محیط هایی که عوامل بیماری زا و مواد مغذی را حذف می کنند، تصفیه می شود. سلول تالاب معمولاً از یک لاینر نفوذ ناپذیر و پر شن و ماسه همراه با گیاهان تالاب مناسب تشکیل شده است که باید بتوانند در یک محیط همیشه اشباع زنده بمانند.

یک سیستم تالاب می تواند از طریق جریان گرانشی یا توزیع فشار کار کند. از آنجایی که فاضلاب از تالاب عبور می کند، ممکن است از تالاب خارج شده و برای تصفیه بیشتر فاضلاب در خاک به یک زهکشی جریان یابد.

سیستم تالاب ساخته شدهسیستم خوشه / جامعه

سیستم تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز تحت نوعی مالکیت مشترک که فاضلاب را از دو یا چند خانه یا ساختمان جمع آوری می کند و آن را به یک سیستم تصفیه و پراکنده واقع در یک مکان مناسب در نزدیکی خانه ها یا ساختمان ها منتقل می کند. یافتن سیستم های خوشه ای در مکان هایی مانند زیربخش های روستایی رایج است.

سیستم خوشه - جامعهمنبع :

https://www.epa.gov/septic/types-septic-systems

سپتیکمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان