بایدها و نبایدهای سیستم سپتیک – 2

بایدها و نبایدهای سیستم سپتیک

Created with GIMP


سیستم سپتیک به گونه ای طراحی شده است که چندین سال خدمات را به شما ارائه دهد. اما مانند سایر سیستم‌های داخل و اطراف خانه، سیستم سپتیک می‌تواند با استفاده نادرست غرق شود. درک این نکته مهم است که سیستم سپتیک متوسط باید هر 4 سال یک بار عاری از مواد جامد پمپ شود و امید به زندگی کلی آن حدود 20 سال است. معمولاً می‌توانید با اعمال پیشنهادات زیر به این بازه‌های زمانی برسید یا از آن فراتر بروید:

روشهای افزایش بازه زمانی پر شدن و ماندگاری بیشتر سپتیک تانک

 1. با به حداقل رساندن مقدار مواد جامد وارد شده به سیستم سپتیک خود شروع کنید.

سیستم شما برای جذب فاضلاب و دستمال توالت طراحی شده است. بدیهی است، هر کاری که می توانید برای به حداقل رساندن ورود مواد جامد اضافی انجام دهید، به تاخیر انداختن نیاز به پمپ کردن سیستم شما کمک می کند. در اینجا چند پیشنهاد هستند:

 • اگر زباله دانی دارید، تا حد امکان از استفاده از آن خودداری کنید. زباله های آماده سازی غذا به طور چشمگیری به مواد جامد وارد شده به سیستم شما اضافه می کنند
 • روغن ها و چربی های پخت و پز باید همراه با سطل زباله دور ریخته شوند. هنگامی که آنها وارد سیستم سپتیک می شوند معمولا سفت می شوند و در نهایت لوله های تخلیه را مسدود می کنند و نیاز به تمیز کردن مخزن را افزایش می دهند.
 • اقلام غیرقابل تجزیه زیستی باید خارج از سیستم نگهداری شوند: توجه داشته باشیدکه باید از شستشوی این زباله ها اجتناب کنید: ته سیگار، پوشک، دستمال، نوار بهداشتی و دستمال کاغذی.
 • برخی از اقلام زیست تخریب پذیر و نیمه تجزیه پذیر نیز باید همراه با سطل زباله دور ریخته شوند. اینها عبارتند از: پوسته تخم مرغ، تفاله قهوه، بستر گربه، پرز خشک کن لباس و زباله های خلاء.
 1. مصرف آب را کاهش دهید

ظرفیت سپتیک تانک معمولاً بسته به تعداد اتاق خواب ها از 750 گالن تا 1500 گالن یا بیشتر متغیر است. صرفه جویی در آب گامی پیشگیرانه است که می توانید برای جلوگیری از بارگذاری بیش از حد سیستم سپتیک خود بردارید. هنگامی که یک سیستم با مایعات بیش از حد بارگیری می شود، زباله های جامد به داخل لیچفیلد حرکت می کنند و می توانند به سرعت کارایی لیچفیلد را مسدود یا کاهش دهند.

 • شیرآلات و توالت های نشتی. این را با دقت تماشا کنید گیر کردن فلاپ توالت می تواند منجر به ورود سه گالن در دقیقه به سیستم شما شود. این به ویژه در سیستمی که انتظار می رود حداکثر 100 گالن برای هر نفر در روز سخت باشد. نشتی فلاپ توالت تقریباً نامحسوس است. یک آزمایش موثر این است که مقدار کافی رنگ خوراکی را در مخزن قرار دهید تا آب به وضوح رنگ شود. سپس بدون آبکشی، نیم ساعت یا بیشتر صبر کنید و ببینید رنگ آب کاسه توالت تغییر می کند یا خیر. در این صورت باید صندلی روی فلپر را تمیز کنید یا آن را عوض کنید. . با گذشت زمان، شیرهای آب نشتی به همان اندازه مشکل ساز هستند، زیرا افزودن مداوم مایع در نهایت می تواند به سرریز شدن مخزن کمک کند.
 • از دوش گرفتن طولانی مدت و حمام کامل خودداری کنید. در خانواده های بزرگتر، کاهش اندازه آبگرمکن آب گرم می تواند به کنترل استفاده از دوش کمک کند.
 • سر دوش های صرفه جویی در مصرف آب اکنون در دسترس هستند و به راحتی توسط صاحب خانه های معمولی نصب می شوند.
 • ماشین لباسشویی به طور متوسط چهل گالن آب در هر بار مصرف می کند. محدود کردن لباس‌ها به بار کامل و اجتناب از تلاش برای شستن چندین بار در یک روز می‌تواند تأثیر آن بر سیستم سپتیک شما را کاهش دهد. همین موضوع در مورد ماشین ظرفشویی نیز صادق است. در صورت قانونی و عملی، ممکن است بتوانید آب ظرفشویی و مایع سینک آشپزخانه را به عنوان آب خاکستری به باغ یا سایر مناطق دارایی خود هدایت کنید.
 1. بایدها و نبایدهای سیستم سپتیک

  Created with GIMP

  استفاده از مواد شیمیایی را محدود کنید

سیستم سپتیک شما حاوی باکتری های مفیدی است که به پردازش و حل کردن زباله های جامد کمک می کند. این باکتری ها هم در مخزن شما و هم در لیچ فیلد شما فعال هستند. از آنجایی که این باکتری ها به شما کمک می کنند فرکانس مورد نیاز برای پمپ کردن سیستم و جایگزینی لیچفیلد خود را به تاخیر بیندازید، می خواهید از آنها محافظت کنید. و در نهایت، مواد شیمیایی از فیلتر آب‌شویی شما عبور کرده و آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کنند. پیشنهادات زیر کمک خواهد کرد:

 • هنگامی که مجرای فاضلاب مسدود شده است از پاک کننده های سوزاننده مانند Drain-O استفاده نکنید. آب جوش یا مار را امتحان کنید. مارها در اندازه های مختلف هستند و در مراکز خانگی موجود هستند.
 • از صابون های ضد باکتری خودداری کنید. شواهد روزافزون حاکی از نیاز به اجتناب از این صابون ها به صورت شخصی است زیرا احتمال عفونت های پوستی را افزایش می دهند. و البته باکتری های مفید سیستم سپتیک شما را از بین می برند.
 • سفید کننده و سایر پاک کننده های خانگی باید به مقدار کم استفاده شوند.
 • از افزودنی هایی که برای بهبود عمر سیستم سپتیک شما تبلیغ می شود استفاده نکنید. موثر بودن آنها ثابت نشده است و ممکن است به سیستم شما آسیب برساند.
 • برس های رنگ را بیرون تمیز کنید تا داخل سینک.
 • وقتی صحبت از مواد شیمیایی به میان می‌آید، بهتر است به خاطر داشته باشید که اگر هنگام استفاده از دستکش‌ها فقط احساس امنیت می‌کنید، مطمئن باشید که نمی‌خواهید این اقلام را در فاضلاب خود بگذارید.
 1. آب های سطحی را از زمین شست و شو خود دور نگه دارید

بارندگی و برف باعث تولید آب های سطحی می شود. برای تسهیل رواناب سطحی باید مراقب بود که ناحیه اطراف لیچوله خود را درجه بندی کنید. هنگامی که آب در بالای زمین شسته‌شوی شما ایستاده یا حوض می‌کند، خاک مزرعه می‌تواند اشباع شود و توانایی شسته‌شوی شما برای جذب و تصفیه فاضلاب شما را محدود کند.

 • مسیر تخلیه سقف را از زمین شسته‌شوی شما خارج کنید.
 • شما باید به همان اندازه در مورد هر آبی که روی مخازن سپتیک شما هدایت می شود محتاط باشید. اگر اجازه داده شود سطح ایستاب از سطح آب بندی مخزن بالاتر برود، خطر شکستن آب بند افزایش می یابد. اگر آب بند شکسته شود و آب از سیل ها وارد مخازن شود، محل آبشویی بیش از حد بار می شود و مسدود می شود که منجر به خرابی زودرس سیستم می شود.
 1. هنگام کاشت درختان و درختچه ها مراقب باشید

درختان و درختچه هایی که آب زیادی مصرف می کنند، ساختار ریشه ای عمیق و متراکم ایجاد می کنند. این نوع پوشش گیاهی باید به خوبی از زمین شسته‌شوی شما دور باشد. اگر آنها قبلاً وجود داشته باشند، باید بدون ایجاد اختلال در ساختار ریشه موجود حذف شوند. درختان و درختچه‌های ریشه‌دار عمیق می‌توانند به لوله‌ها و اتاق‌های لیچفیلد شما نفوذ کرده و جریان تخلیه را خفه کنند.

 • از درختان ریشه دار و درختان آب دوست اجتناب کنید. این درختان شامل بید، چوب پنبه، صنوبر، راش، نارون، افرای قرمز و نقره ای است.
 • درختان با ریشه های کم عمق زمانی که کاشته شوند در نزدیکی زهکش ها نسبت به خط قطره ای بالقوه درخت در زمانی که به بلوغ می رسد، انتخاب های بهتری هستند. اینها عبارتند از گیلاس، خرچنگ، داگ، شوکران، بلوط، کاج، چوب ترش، هولی، سرو و شمشاد.
 • علف ها و گل های چند ساله بهترین انتخاب برای پوشش مستقیم مزارع شیرابه هستند.
 1. از متراکم کردن لچ فیلد خودداری کنید

برای جلوگیری از متراکم شدن لچ فیلد، باید از ساختن راهروها در سرتاسر زمین شسته شوی خود اجتناب کنید. به طور مشابه، شما باید از اجازه عبور ماشین‌آلات سنگین یا کامیون‌ها از زمین شسته‌شوی خودداری کنید، زیرا آنها به متراکم شدن خاک کمک می‌کنند و توانایی مزرعه شما برای پردازش فاضلاب را کاهش می‌دهند.

 • تجهیزات خاکی را از زمین شسته‌شوی خود دور نگه دارید
 • روی لیچفیلد خود پارک یا رانندگی نکنید
 • پاسیو، زمین تنیس یا سایر سطوح ضدآب را روی هیچ قسمتی از لیچفیلد خود نسازید
نحوه اجرای چربی گیر بتنی
خواندن

سپتیکمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان